Mediji i decentralizacija

Reading Time: < 1 minute

Projekat “Mediji i decentralizacija” imao je za cilj podizanje kvaliteta i aktuelizuju teme decentralizacije u javnosti ali i da pomogne uspostavljanje dijaloga između glavnih aktera u rešavanju ovog važnog političkog i društvenog pitanja.
U kojoj je meri decentralizacija neophodan uslov za EU integracije, a u kojoj je proces koji je neophodan radi unutrašnjih prilika u Srbiji? Da li centralizam sputava društveni i ekonomski razvoj i da li zaista postoji politička volja da se proces decentralizacije suštinski sprovede? Zašto se o decentralizaciji priča pred izbore, a potom ćuti? Koliko građani prepoznaju važnost ovog procesa u ispunjavanju vlastitih interesa? U kojoj će meri decentralizacija uticati na razvoj konkuretnosti u lokalanim samoupravama i regionima? Da li postoji realna opasnost od “lokalnih moćnika” u decentralizovanim sistemima ili su “lokalni moćnici” posledica delegiranja moći u centralizovanom sistemu? Da li je decentralizovani sistem skuplji ili jeftiniji za državu, odnosno da li on približava vlast građanima? Da li je tačna tvrdnja da centralizovani sistemi predstavljaju “usko grlo u odlučivanju”, a da odluke koje se donose u centrima nemaju dodir sa stvarnošću? Kakva su iskustva Vojvodine u procesu decentralizacije?

Ovo su pitanja koja su postavljena i na koje su traženi odgovori tokom realizacije projekta, u okviru kojeg je održan i trening za novinare i velika konferencija u Skupštini AP Vojvodine u Novom Sadu.

Projekat je podržala Ambasada Velike Britanije u Beogradu.

[autonav display=”list, titles, excerpt”]

Print Friendly, PDF & Email