25. Feb 2020
Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Norbert Šinković izjavio je danas da potezi oko bojkota izbora unose “dodatnu zbrku” u javnost i dodao da nisu tačne izjave da mediji u predizbornoj kampanji ne treba da izveštavaju o onima koji se zalažu za bojkot izbora.
“Ovi potezi oko bojkota: ko će s kim, hoće li ili neće – samo unose dodatnu zbrku u javnost. Stvorena je jedna slika u kojoj imate nekoliko grupacija: grupaciju na vlasti koja ima vrlo jasnu poziciju, onda grupu koja hoće da bojkotuje, pa onda jednu grupu koja hoće pa neće, pa jednu grupu koja neće da bojkotuje. To je opšta zbrka koja nastaje pred izbore i to je veliki problem za građane”, rekao je Šinković za Televiziju N1.
Ocenio je da u ovom trenutku najjasniju komunikaciju ima vladajuća struktura koja jasno govori šta hoće i na koji način to želi da postigne, dok opozicija koja najavljuje bojkot izbora govori o tome šta neće raditi do izbora, ali građani ne znaju kakav je njihov plan za dan posle izbora.
On je rekao da nije tačna izjava članice Saveta REM-a Olivere Zekić da televizije s nacionalnom frekvencijom nemaju obavezu da daju prostor zastupnicima bojkota izbora.
“Bojkot izbora jeste tema od javnog interesa i to morate da plasirate u vašem programu. Uloga medija je da stvore informisane građane, pa tako i u slučaju izlaska na izbore ili bojkota. Informisani građani treba sami da donesu odluku o tome”, kazao je Šinković.
Prema njegovim rečima, u javnosti se često stvara lažna dilema da li komercijalni emiteri sa nacionalnom frekvencijom imaju obavezu prema građanima.
“Naravno da imaju obavezu, oni koriste javni resurs i imaju ulogu da štite javni interes! Postoji jedna relativno ozbiljna grupacija političkih stranaka koja tvrdi da neće da učestvuje na izborima, koja tvrdi da nema uslova za fer izbore i medij o tome treba da izveštavaju”, poručio je Šinković.
Povodom izbora novih članova Saveta REM-a, on je rekao da NDNV nije želeo da učestvuje u njima, pošto smatra da je reč o procesu koji svedoči o urušavanju sistema REM-a.
“Po nama, to je politički pritisak na tu instituciju i samim tim nemoguće je stvoriti uslove za normalan rad Saveta REM-a”, rekao je Šinković i dodao da nije optimista povodom personalnih promena u Savetu REM-a.
On je naveo da je lokalno informisanje u velikoj krizi.
“Lokal je u izuzetno teškom stanju, kada govorimo o lokalnim medijima i novinarima. Mi sada o tome razgovaramo ovde, u Beogradu, a to bi trebalo da tretiraju lokalni mediji, koji ne postoje ili postoje u jako malom broju, ili smo ih pretvorili u džuboks. A ako se teme izbora ne obrađuju na lokalu, ako se na lokalu ne postavlja pitanje šta znači kada izađe koalicija na lokalu a ne izađe na nacionalnom nivou, onda građani ne mogu biti informisani o tome”, rekao je Šinković.
On je potez ministra prosvete Mladena Šarčevića, koji je juče odgurnuo mikrofon televizije N1, nazvao “bahatošću”.
“Nosiocima političkih funkcija nije jasno šta je uloga novinara. Oni ne znaju zašto mi postavljamo pitanja. Ne možete da očekujete da izađete pred javnost i da mislite da je neko zaboravio šta ste ranije izjavljivali. Živimo u društvu u kom političari misle da zlatna ribica ima duže pamćenje od građana”, ocenio je Šinković.
(Autonomija)