Panel u NDNV-u posvećen istoričaru Ranku Končaru: Ima li Vojvodina snage za Autonomiju

Njegov javni angažman obeleželi su kritika nacionalističkih pojava i istorijskog revizionizma, te odbrana vrednosti antifašizma i vojvođanske autonomije

07. Dec 2024

Reading Time: 2 minutes

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) poziva vas na panel posvećen desetogodišnjici smrti vojvođanskog istoričara prof. dr Ranka Končara, na kojem će biti predstavljena njegova posthumno izdata knjiga “Istorijskim mišljenjem do razumevanja prošlosti i sadašnjosti”, koju je priredio istoričar dr Milivoj Bešlin, a objavljena je u izdanju Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji. Nakon razgovora deo tiraža knjige će biti podeljen prisutnima.

Panel će se održati u utorak, 10. decembra, u 18 časova u prostorijama NDNV-a u Novom Sadu (Spens, Sutjeska 2, ulaz 8, od strane Suda).

U fokusu istraživanja Ranka Končara bila je savremene istorije Vojvodine i njene autonomije. Njegov javni angažman obeleželi su kritika nacionalističkih pojava i istorijskog revizionizma, te odbrana vrednosti antifašizma i vojvođanske autonomije.

“Izvesno je da borba za autonomiju Vojvodine neće politički atrofirati. Ona će se, zbog svoje specifične nacionalne strukture i istorijskih osnova, razvijati kao element demokratizacije Srbije i njene evropeizacije”. Da li ovaj citat profesora Končara iz intervuja objavljenog 2008. godine danas zvuči utopijski? Ima li Vojvodina snage za autonomiju? I da li Srbija uopšte želi demokratiju?

Na panelu će govoriti istoričar Milivoj Bešlin, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, Aleksandra Jerkov iz Regionalne akademije za razvoj demokratije i novinarka Branka Dragović Savić. Razgovor će moderirati programski direktor NDNV-a i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić.

Ranko Končar preminuo je 29. oktobra 2014. godine. Rođen je 5. aprila 1938. u Bukovici u Bosni i Hercegovini, a studije istorije završio je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Doktorirao je u Ljubljani sa temom “Građanska opozicija i političko-ustavne koncepcije u Vojvodini”.

Bio je je redovni profesor na Katedri za istoriju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i direktor Muzeja Vojvodine. Objavio je više naučnih radova i studija o prošlosti Jugoslavije i Vojvodine, među kojima se ističu monografije Opozicione parije i autonomija Vojvodine 1929-1941, i u koautorstvu Vojvodina u NOR-u i socijalističkoj revoluciji, Istorija bankarstva u Vojvodini i Istorija Novog Kneževca i okoline. Zajedno sa novinarom i publicistom Dimitrijem Boarovim objavio je 2011. godine monumentalnu knjigu Stevan Doronjski – odbrana autonomije Vojvodine, a tokom 2014. godine učestvovao je u promociji zbornika radova Antifašizam-AVNOJ-Autonomija i priredio knjigu Đorđa Stojšića Osma sednica.

“Redak je istoričar, ne samo među srpskim istoričarima, koji je središnju tematiku svojih proučavanja istraživački i interpretativno tako raščlanio kao prof. Ranko Končar istorijsku genezu autonomije Vojvodine. Formalno ova knjiga nije istorija autonomije Vojvodine, stvarno ona to jeste.” (Latinka Perović, iz Pogovora knjige “Istorijskim mišljenjem do razumevanja prošlosti i sadašnjosti”)

Organizatori panela su Vojvođanski klub, Regionalna akademija za razvoj demokratije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

Print Friendly, PDF & Email