04. Oct 2024
Pravni ekspert Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Veljko Milić izjavio je da u Srbiji “imamo organe javne vlasti koji ne poštuju zakone ove države”.
“To je paradoksalno i to jednostavno nije normalno”, rekao je Milić na tribini u Subotici, na kojoj je predstavljen Godišnji izveštaj NDNV-a o diskriminaciji i drugim vrstama pritisaka i pretnji kojima su izloženi lokalni novinari.
Govoreći o situaciji u medijskoj sferi, Milić je rekao da u Srbiji postoji “ogroman broj” medija.
“Međutim, veoma mali procenat njih se bavi pravim profesionalnim novinarstvom, a i to malo medija koji se bave novinarstvom su satanizovani u javnosti”, kazao je Milić.
Dodao je da veliki problem predstavljaju i SLAPP tužbe protiv nezavisnih medija i kao jedan od novijih primera naveo sedam tužbi koje su podnete protiv portala IN Medija iz Inđije, koji je jedini nezavisni medij u toj opštini.
Prema njegovim rečima, vest zbog koje je tužena IN Medija preneli su i brojni drugi mediji, ali njih niko nije tužio.
Reč je o vesti u kojoj se navodi da je Opština Inđija deci koja se bave karateom podelila med “Fruškogorski skočko – radost u kući”, koji se reklamira kao med za potenciju.
“SLAPP tužbe su sredstvo za ućutkivanje novinara. Nažalost, sudovi su i dalje prilično nevešti u smislu prepoznavanja SLAPP tužbi, a ni zakoni ih ne prepoznaju”, naveo je Milić.
Ocenio je da u Srbiji vlada atmosfera u kojoj se želi ugušiti svaki drugi i drugačiji glas.
Glavna i odgovorna urednica portala Autonomija iz Novog Sada Branka Dragović Savić ocenila je da je uskraćivanje informacija u Srbiji “postalo normalno”, jer donosioci odluka “nemaju nikakav osećaj da imaju obavezu da polažu račune bilo kome”.
“Na to je, na kraju krajeva, većina pristala. Postalo je normalno da nemamo informacije šta rade donosioci odluka, iako smo ih mi birali”, navela je Branka Dragović Savić.
Novinarka portala “Magločistač” iz Subotice Natalija Jakovljević kazala je da je u tom gradu uskraćivanje informacija najčešća vrsta diskriminacije.
“Institucije ne razumeju funkciju medija, niti čemu mediji uopšte služe”, navela je ona.
Prema njenim rečima, saradnja lokalnih medija koji izveštavaju na srpskom jeziku sa lokalnom samoupravom je uglavnom korektna, ali nije korektna kada su u pitanju kolege koje izveštavaju u nezavisnim medijima na mađarskom jeziku, jer oni ne dobijaju informacije od Nacionalnog saveta Mađara i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM).
Novinarka “Slobodnog Mađar soa” Margareta Tomo kazala je da je novinare tog medija predsednik SVM-a Balint Pastor nazvao “takozvanim istraživačkim novinarima” i “novinarima opozicije”.
“Gospodin Pastor verovatno nije upoznat šta je istraživačko novinarstvo”, ocenila je Margareta Tomo.
NDNV ima poverenike u 10 opština i gradova: u Subotici, Somboru, Bačkoj Topoli, Bačkom Petrovcu, Senti, Inđiji, Pančevu, Kragujevcu, Novom Pazaru i Dimitrovgradu.
NDNV je objavio i publikaciju “Lokalne institucije suspendovale javnost, novinari nepoželjni, građani u mraku”, a projekat je podržala Amabsada Holandije kroz program MATRA.
(Autonomija)