19. Jun 2017
Opšti cilj projekta: Održivo, slobodno i profesionalno informisanje na jezicima nacionalnih manjina
Cilj projekta: povećanje znanja i razumevanja novinara, medijskih stručnjaka, medijskih organizacija, manjinskih zajednica i nacionalnih saveta o uslovima u kojima se ostvaruje informisanje na jezicima nacionalnih manjina
Projektne aktivnosti:
- Dva tromesečna izveštaja – stanje na manjinskoj medijskoj sceni (analiza zakonodavnog okvira, monitoring sprovođenja medijskih zakona, Akcionog plana Poglavlja 23, monitoring manjinskog informisanja u kontekstu izrade nove Medijske strategije, studije slučajeva, itd.). Izveštaji će biti objavljeni na srpskom jeziku dostavljeni svim zainteresovanim stranama.
- Godišnja nagrada za novinara manjinskih medija – podsticaj primera dobre prakse
- Završna konferencija
Kroz aktivnosti projekta želimo da ukažemo na probleme informisanja na jezicima nacionalnih manjina u Srbiji i predložimo zakonska, podzakonska i druga rešenja za njihovo prevazilaženje, uz uvođenje jasnog balansa između, međunarodnim aktima i domaćim zakonodavstvom utvrđenih, standarda, odnosno prava manjina na informisanje na svom jeziku, sa jedne, i koncepta medijskih sloboda (odnosno slobode izražavanja) sa druge strane.
O informisanju na manjinskim jezicima do sada se uglavnom razgovaralo samo kroz koncept prava manjina na informisanja na svom jeziku, sa posebnim aspektom na način finansiranja tog prava, dok su u drugom planu bile medijske slobode, odnosno medijski pluralizam, i mehanizmi za razvoj profesionalne i nezavisne uređivačke politike i medijski pluralizam. U prethodnom vremenu postojao je snažan pokret za očuvanje javnih preduzeća koji se bave informisanjem (i) na jezicima nacionalnih manjina, ali verujemo da je to sada prošlost. Otvoreno je međutim pitanje regionalnih javnih servisa, sudeći prema najavama iz vrha države, što će svakako imati snažan manjinski aspekt.
Informisanje na jezicima nacionalnih manjina u Srbiji odvija se kroz tri medijska modela. Prvi model predstavljaju javni medijski servisi, drugi su mediji kojima su osnivači manjinski nacionalni saveti, a treći su privatni mediji (veliki broj nekada javnih preduzeća). Nažalost, mediji civilnog društva nisu u dovoljnoj meri razvijeni da bi mogli da budu tretirani kao poseban segment istraživanja, odnosno zakonski i praktično možemo ih trenutno posmatrati u kontekstu privatnih medija. Kroz ovaj projekat ćemo pokušavati da podstaknemo model medija civilnog društva kao mogući model dugoročne održivosti informisanja na jezicima nacionalnih manjina i u tom smislu predložiti neke promene u medijskim zakonima, koji se tiče pozitivne diskriminacije ove vrste medija.
U svakom od navedenih modela, evidentirani su problemi i sa pravom (finansiranjem) i sa odgovornošću (medijskim pluralizmom i nezavisnom uređivačkom politikom), za šta su odgovorna neadekvatna zakonska i podzakonska rešenja, ali i nedostatak samoregulatornih mehanizama.
Projekat se realizaju uz podršku međunarodne organizacije Civil Rights Defenders.
Rezultati:
- Konkurs za Godišnju nagradu NDNV-a novinarki ili novinaru koji su tokom 2017. godine postigli izuzetne rezultate u izveštavanju na jezicima nacionalnih manjina – rok za podnošenje prijava je 31. 12. 2017. godine.
- PRVI IZVEŠTAJ – Izveštaj o informisanju na jezicima nacionalnih manjina u Srbiji. U izveštaju možete čitati o informisanju na jezicima nacionalnih manjina u kontekstu pregovaračkog procesa Srbije i EU, kao i u kontekstu rada na novoj Strategiji razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji (do 2023.), kao i druge važne informacije.
- DRUGI IZVEŠTAJ – Izveštaj o informisanju na jezicima nacionalnih manjina u Srbiji. U izveštaju možete čitati o javnim konsultacijama o radnom tekstu Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i o informisanju na jezicima nacionalnih manjina i usaglašavanju nove Strategije razvoja sistema javnog informisanja. U ovoj publikaciji naćićete spisak medija ustanova, preduzeća i fondacija čiji su osnivači saveti nacionalnih manjina, kao i druge važne informacije.
- TREĆI IZVEŠTAJ – Izveštaj o informisanju na jezicima nacionalnih manjina u Srbiji. U izveštaju možete pročitati završnu analizu o informisanju na jezicima nacionalnih manjina u kontekstu izrade nove Medijske strategije i izmene Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, priloge sa konferencije Informisanje na jezicima nacionalnih manjina – na sporednom koloseku (Novi Sad, 25. januar 2018.), kao i priloge studenata žurnalistike Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.