U maju nacrt zakona o zaštiti podataka ličnosti

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić najavio je 28. januara da će u maju biti gotov novi zakon o zaštiti podataka o ličnosti koji će predati novoj vladi.

29. Jan 2014

Reading Time: 3 minutes

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić najavio je 28. januara da će u maju biti gotov novi zakon o zaštiti podataka o ličnosti koji će predati novoj vladi. Šabić je na skupu u Beogradu, povodom Međunarodnog dana zaštite podataka o ličnosti, ukazao na mnoge nedostatke i propuste u toj oblasti. On je rekao da se vrlo često obrada podataka o ličnosti obavlja bez ikakavog pravnog osnova, da nije regulisana oblast video nadzora i bezbednosnih provera, kao i da nije doneta uredba o zaštiti osetljivih podataka ličnosti, kao što su nacionalna i verska pripadnost. Povodom Dana zaštite podataka, Savet Evrope i Agencija EU za osnovna prava objavili su 28. januara vodič o evropskom pravu u oblasti zaštite podataka.

Šabić je na skupu rekao da je postojeći zakon iz 2012. godine “šupalj kao švajcarski sir”, odnosno da je njim pokriveno samo 10 do 15% materije.

“Taj zakon potpuno komunicira sa evropskim zakonima, ali on ima ozbiljene nedostatke. Pre svega, postavljen je kao jedan krovni zakon i polazi od prepostavke da ćemo te opšte principe i standarde koje proklamuje imati u posebnim zakonima. Mi te zakone ni posle pet godina nemamo”, rekao je Šabić.

“U velikom broju slučajeva obrada podataka o ličnosti obavlja se bez ikakavog pravnog osnova ili uz nekakav pristanak koji je iznuđen silom ili situacijom,” naglasio je poverenik.

On je podsetio da u Srbiji zakonski još nije regulisana oblast video nadzora i bezbednosnih provera, odnosno da nije definisano ko, kako i u kom roku sme nekoga da snima ili obavlja bezbednosne provere. “Da li se uopšte taj materijal može koristiti kao dokazni ako je naovlašćeno dobijen. Nama treba video nadzor, ali ne treba nam pravno neuređen, hajdučki video nadzor”, rekao je Šabić.

Ukazao je i da ni posle pet godina nije doneta uredba o zaštiti osetljivih podataka ličnosti, kao što su nacionalna i verska pripadnost, iako je zakon propisao da se ona donese u roku od šest meseci.

Šabić je kazao da će tekst novog zakona uskoro biti na javnoj raspravi, na sajtu poverenika. “Ovakvo stanje predugo traje, svi moji izveštaji u kojima sam ukazao na nedostatke su usvojeni u parlamentu i ja verujem da je krajnje vreme i da sada imamo više šanse da ovaj zakon bude usvojen”, kazao je Šabić.

On je naveo i da je neophodno nastaviti jačanje institucije poverenika, pošto je tek prošle godine dobila nove prostorije i nove ljude.

Šabić je kazao i da broj žalbi raste geometrijskom progresijom, odnosno da je pre pet godina bilo 80 žalbi, a da je 2013. godine stiglo 2.250 žalbi građana.

Osim promene normativnog okvira i jačanja institucija, poverenik je ukazao da je neophodna i promena mentaliteta, pošto nema kritičnog broja građana koji bi se “bunili” zbog urgroženih prava i kršenje zakona.

Priručnik o evropskim pripisima

Dan zaštite podataka o ličnosti obeležava se od 1981. godine kada je potpisan prvi obavezujući međunarodni dokument o zaštiti podataka o ličnosti – Konvencija o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, a povodom tog dana Savet Evrope i Agencija EU za osnovna prava objavili su 28. januara vodič o evropskom pravu u oblasti zaštite podataka.

Priručnik je prvi kompletan vodič o pravu Saveta Evrope i Evropske unije posvećen zaštiti podataka uzimajući u obzir sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava i Suda pravde EU. On objašnjava kako je regulisana zaštita podataka prema zakonima EU, kao i prema Konvenciji SE za zaštitu pojedinaca.

Priručnik je namenjen pravnicima, sudijama, nacionalnim zvaničnicima za zaštitu podataka i svima koji mogu da budu suočeni s pravnim nedoumicama u oblasti zaštite podataka.

Priručnik je najpre objavljen na engleskom jeziku, ali će ove godine biti preveden i na jezike ostalih članica SE.

Izvor: Beta

Print Friendly, PDF & Email