NUNS: O finansiranju RTS-a treba da odluči Skupština

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je danas da konačnu odluku o promeni finansiranja javnih servisa ne treba da donose šefovi političkih stranaka i Vlada nego Skupština Srbije.

05. Jun 2013

Reading Time: 2 minutes

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je danas da konačnu odluku o promeni finansiranja javnih servisa ne treba da donose šefovi političkih stranaka i Vlada nego Skupština Srbije.

Povodom najave da će u subotu predstavnici Ministarstva kulture i informisanja s prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem dogovoriti rešenje o finansiranju javnih medijskih servisa, NUNS je podsetio da je u više navrata upozoravao da budžetsko finansiranje javnih medijskih servisa nije prihvatljivo, pogotovo ukoliko nije praćeno odgovarajućim merama koje bi garantovale nužan stepen nezavisnosti u odnosu na Vladu Srbije.

“Nije dobro da se u uskom krugu funkcionera donose ovako važne odluke od kojih presudno zavisi sudbina javnih servisa. O promeni finansiranja javnih servisa treba otvoriti širu javnu raspravu a konačnu odluku ne treba da donose šefovi stranaka, pa čak ni Vlada, nego Skupština Srbije”, piše u saopštenju.

NUNS je ponovo upozorio da potpuno ukidanje pretplate i odustajanje od transformacije finansiranja javnih servisa kroz uvođenje takse, sistemski menja položaj RTS-a i Radio-televizije Vojovodine i na duži rok ugrožava nezavisnost i samostalnost tih medijskih kuća koje imaju ključnu ulogu u informisanju građana Srbije.

U saopštenju se navodi da je težak ekonomski položaj građana Srbije samo jedan od razloga niskog nivoa naplate pretplate i da zato NUNS podržava sve mere kojima bi se pojedine kategorije stanovništva oslobodile, potpuno ili delimično, te obaveze.

“Uzrok teškoća u finansiranju javnih servisa u najvećoj meri leži u odsustvu jasne podrške svih institucija sistema, počev od političkih stranaka, preko Skupštine i Vlade do predsednika Srbije, konceptu javnog servisa kao neophodnom uslovu ne samo bolje informisanosti građana, već i demokratizaciji društva uopšte”, navodi se u saopštenju.

NUNS je podsetio da su nameru pojedinih predstavnika Vlade Srbije da medijski javni servisi pređu na budžetsko finansiranje kritikovali i zvaničnici Evropske unije, i to ne samo zbog teške ekonomske situacije već i zbog sumnje da krajnji cilj nije rasterećenje građana nego kontrola uređivačke politike.

“Takođe, podsećamo da većinu javnih servisa u Evropi građani finansiraju kroz pretplatu ili porez, smatrajući ih svojim vlasništvom i tekovinom demokratije”, piše u saopštenju NUNS-a.

Print Friendly, PDF & Email