Novinari sve ugroženiji, besplatna pravna pomoć sve potrebnija

Zahvaljujući projektu i finansijskoj podršci Uneska kroz projekat “Jačanje mehanizama za pružanje pravne pomoći no

16. May 2025

Reading Time: 4 minutes

Zahvaljujući projektu i finansijskoj podršci Uneska kroz projekat “Jačanje mehanizama za pružanje pravne pomoći novinarima u Vojvodini“ koji se sprovodi u saradnji sa Nezavisnim društvom novinara Vojvodine (NDNV), mediji, novinari i medijski radnici imali su i od početka ove godine na usluzi advokata da ih zastupa ili im pruža pravne savete u vezi sa sudskim postupcima, pretnjama ili pritiscima kojima su novinari i mediji sve više izloženi.

Statistika – novinarke najugroženije

U okviru ovog projekta, u periodu od 1. januara do 30. aprila pruženo je ukupno 40 besplatnih pravnih usluga. U pitanju je 11 pravnih saveta, kao i 29 pravnih zastupanja pred sudovima.

I dalje su najugroženije novinarke – čak u 29 slučajeva one su bile korisnice pravne pomoći zbog toga što su doživele nekakav vid pritiska ili napada. U 11 slučajeva korisnici ove pomoći bili su mediji, a u dva novinari.

NAtalija Jakovljević: Pravna pomoć veoma značajna lokalnim medijima, foto: NDNV

Jedan od portala koji su ove godine bili prinuđeni da zatraže ovaj vid pomoći jeste i „Magločistač“ iz Subotice, čijoj redakciji su 22. januara upućene pretnje smrću.

Natalija Jakovljević iz tog portala navodi da je pretnja odmah prijavljena Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal u Beogradu.

„Iako je tužilaštvo odmah reagovalo, mi još uvek ne znamo kakav je ishod tog slučaja“, navela je ona. Dodaje da situaciju komplikuje činjenica da je pretnja stigla iz Bosne i Hercegovine.

Besplatna pravna pomoć koju su dobili od strane NDNV-a im je u ovom slučaju izuzetno dobro došla, prvenstveno zbog toga što se advokat Veljko Milić godinama bavi ovakvim slučajevima, te može da odreaguje na pravi način u skladu sa situacijom.

„Pomoć nam je itekako potrebna, posebno malim lokalnim medijima koji nemaju dovoljno sredstava da ovakvu pomoć sami plate“, navela je Jakovljević.

Nerazumevanje medija

Glavna urednica portala „Autonomija“ Branka Dragović napominje da je taj portal tužen zbog kolumne, zbog čega je ona bila i na saslušanju u Beogradu.

Kako je navela, slučaj koji je još u toku, pokazao je nepoznavanje medija od strane političkih aktera, jer se autorka u kolumni bavila širom slikom političke situacije u zemlji, a ne ličnošću i delom pojedinaca.

„Ono što je meni lično zanimljivo iz tog procesa jeste jedno opšte nerazumevanje koje postoji prema slobodi medija, pa i prema kolumni kao obliku novinarskog izražavanja. U ovom postupku se jasno vidi da na političkoj sceni, uključujući i opozicionu, postoji velika odbojnost prema kritičkom mišljenju, javnoj debati i unapređenju javnog dijaloga“, navela je Dragović.

Branka Dragović: Nerazumevanje slobode medija, foto: NDNV

Besplatna pravna pomoć NDNV-a pokazala se i u ovom primeru vrlo korisnom, dodaje Dragović, jer se novinari sve češće suočavaju sa ograničavanjem svojih prava i prava na slobodno izražavanje.

Posebno je to, dodaje naša sagovornica, vidljivo u malim lokalnim sredinama, o čemu svedoče brojni primeri tužbi, pritisaka i napada sa kojima se novinari i medijski radnici sve češće suočavaju.

Stanje u 2025. godini

Pravne savete oko zaštite autorskih prava u dva slučaja zatražili su jedna novinarka (povreda autorskih prava), dva novinara (pravni okviri osnivanja novog medija i predlog za izvršenje zbog neplaćenih sudskih taksi) i jedan medij (konsultovanje je izvršeno oko toga da li treba objaviti demanti jedne vesti i na koji način).

Među 29 slučajeva besplatnog pravnog zastupanja, čak 23 odnose se na zakazana ročištau tekućim i novim postupcima, četiri su se odnosila na podnošenje krivične prijave za primljene pretnje smrću, dok su u okviru jednog ročišta i medij i glavna urednica uložili žalbu na presudu. U ovih 29 slučajeva pravnog zastupanja 10 puta su zastupani mediji, 17 puta novinarke i dva puta novinari.

U 14 od 40 slučajeva pružanja besplatnih pravnih usluga, ova pomoć pružena je prvi put. Od toga, u dva navrata usluga je pružena mediju – prvi put za potrebe podnošenje krivične prijave za pretnje smrću, drugi put je u pitanju bio pravni savet povodom objavljivanja demantija. Tri krivične prijave zbog primljenih pretnji smrću podignute su u ime novinarki zaposlenih u istom mediju.

Jedna novinarka u dva navrata je koristila pravne savete u vezi sa povredom autorskih prava, dok je jedan novinar u dva navrata koristio usluge besplatnog pravnog savetovanja oko popunjavanja i proizvodnje različite pravne dokumentacije u vezi sa pokretanjem novog digitalnog medija.

Pored konkretnog pravnog zastupanja na sudu, ovaj projekat podrazumeva i prikupljanje i analizu podataka o različitim vidovima diskriminacije, pretnji i nasilja kojima su izloženi novinari i novinarke u Vojvodini. Obuhvata i sve oblike pravne i savetodavne pomoći koje su novinarima pružene u navedenom periodu.

(NDNV)

“Oznake koje se koriste i predstavljanje materijala u ovom članku ne impliciraju izražavanje bilo kakvog mišljenja od strane UNESCO-a u vezi sa pravnim statusom bilo koje zemlje, teritorije, grada ili područja ili njene vlasti, ili u vezi sa razgraničenjem njenih granica.

Autori su odgovorni za izbor i prezentaciju činjenica sadržanih u ovom članku i za mišljenja izneta u njemu, a koja ne moraju nužno da pripadaju UNESCO-u i ničim ne obavezuju Organizaciju“.

Print Friendly, PDF & Email