13. Apr 2024
U martu mesecu nastavili su se napadi na novinare u Srbiji, a napadima su najizloženiji predstavnici Nezavisnog društva novinara Vojvodine, programski direktor Dinko Gruhonjić i predsednica tog udruženja Ana Lalić Hegediš, navodi se u redovnom mesečnom monitoringu koji izrađuje Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM).
Čitav izveštaj pročitajte OVDE.
ANEM u izveštaju navodi da se Dinko Gruhonjić ponovo našao na meti uznemiravanja, napada i pretnji smrću, ovaj put jer je 11 meseci nakon što je sa još nekoliko novinara iz Srbije govorio na festivalu „Rebedu” u Dubrovniku, na društvenim mrežama objavljen snimak sa tribine, za koji je utvrđeno da je obmanjujuće montiran.
Taj izmontirani video snimak bio je okidač za talas uvreda i pretnji smrću preko društvenih mreža i medija bliskih režimu.
Dinko Gruhonjić godinama unazad je žrtva uznemiravanja, napada i pretnji, a od tih napada i pretnji nije pošteđena ni njegova porodica.
ANEM navodi da je Ana Lalić Hegediš dobila niz brutalnih pretnji, uvreda i poziva na linč, upućenih preko društvenih mreža na njen privatni i službeni telefon, nakon što je javno iznela svoje više puta ponovljene stavove u vezi sa kritikom nacionalizma, a zbog svojih stavova, Ana Lalić Hegediš našla se i na meti prorežimskih taloida.
Na društvenim mrežama objavljeni sui brojevi mobilnih telefona Ane Lalić Hegediš i Dinka Gruhonjića, zbog čega su novinari bili izložen proganjanju, uvredama i pretnjama.
Dodaje se da su zbog izrečenih pretnji privedene dve osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo ugrožavanje sigurnosti na štetu novinarke Ane Lalić Hegediš.
Podseća se i da protiv Ane Lalić Hegediš tokom pandemije kovida podneta krivična prijava kojom joj je stavljeno na teret da izveštavanjem o manjku zaštitne opreme u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu izaziva paniku.
Ona je bila privedena i zadržana u pritvoru, a tom prilikom zadržani su njen laptop i dva telefona.
Krivična prijava odbačena je u drugoj polovina aprila 2020. godine.
ANEM izrađuje Monitoring medijske scene s ciljem kontinuiranog praćenja događaja i procesa koji utiču na stanje medijskih sloboda u Srbiji.
Autori monitoringa bave se: slobodom izražavanja; praćenjem implementacije postojećih propisa; usvajanjem novih propisa, ali i izmenama i dopunama aktuelnih, kako iz oblasti medija, tako i iz drugih oblasti koje na direktan ili indirektan način utiču na slobodu medija; kao i analizom SLAPP tužbi (strateških tužbi protiv učešća javnosti) usmerenih prema novinarima i medijima.
Za izradu monitoringa koriste se javno dostupni podaci, podaci dobijeni od novinara, urednika i drugih medijskih radnika, novinarskih udruženja i medijskih asocijacija, kao i od državnih i nedržavnih organa.
Izradu publikacije su podržali Evropska unija i Misija OEBS-a u Srbiji.
(Autonomija)