13. Nov 2013
Centar za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS) najoštrije osuđuje naslov i sadržaj teksta objavljenih u današnjem broju, uticajnih i delu Vlade Srbiije bliskih, dnevnih novina Informer ”Proterajte ovu ženu iz Srbije”, što smatramo direktnim pozivom na linč Sonje Biserko, predsednice Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
Spomenuti naslov je samo kulminacija nove hajke koja se protiv Sonje Biserko vodi u Srbiji od trenutka kada je, protivno pravilima i obavezama države Srbije i njenih nadležnih ogana, objavljeno da je Biserkova jedan od svedoka Zagreba u raspravi pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) po tužbi Hrvatske i kontratužbi Srbije za genocid u ratovima devedesetih na teritoriji Hrvatske.
Posebno brinu izjave visokih zvaničnika vladajuće koalicije, poput one koju je Informeru dao Zoran Babić, šef poslaničke grupe SNS u Narodnoj skupštini RS. One pokazuju ili elementarno nepoznavanje činjenica i obaveza koje iz njih proizilaze, poput one da je MSP sud UN čiji je Srbija član i prema njemu ima obavezu zaštite svedoka i poštovanja drugih procedura, ili to da se i pored poznavanja činjenica, izjave o kredibilnosti svedoka daju u cilju podrške medijsko – političkom linču Biserkove.
CEAS smatra da Srbija i Hrvatska ne mogu uspostaviti zdrave odnose dok se teška pitanja nedavne prošlosti ne raščiste uz što više neosporivih činjenica koje će tome doprineti. CEAS tako vidi i najavljenu raspravu pred MSP. Tolerancijom delegitimisanja Sonje Biserko u srpskoj javnosti, kao jednog od eventulanih svedoka u ovoj raspravi, država Srbija delegitimiše i svoju borbu pred ovim sudom. Podsećamo i da je aktuelni poziv na linč Sonje Biserko, samo poslednji u nizu koji ova žena doživljava u Srbiji zbog svoje preciznosti i doslednosti.
CEAS posebno naglašava da se ova hajka vodi u trenutku kada državni organi i vladajuća elita priznaju da do sada nisu vodili organizovanu bitku protiv takozvanih huligana, de facto paravojnih formacija samih delova države, koji arbitrarno zavode red na sportskim, političkim i građanskim manifestacijama u zemlji i regionu, i kad sami priznaju da postoji zabrinjavajuće veliki broj sudskih postupaka protiv njih koji su iz ovih ili onih razloga stopirani. Istovremeno, u javnosti se pojavljuje sve veći broj svedočenja o zastrašivanju i drugom protivzakonitom ponašanju delova državnog aparata protiv haških svedoka i svedoka u postupcima koji se za ratne zločine vode pred domaćim sudovima.
CEAS poziva ostale aktere javnog i političkog života u Srbiji, kao i predstavnike zapadne međunarodne zajenice, da zauzmu jasan stav prema ovim neprihvatljivim i opasnim trendovima.
CEAS, Beograd, 13.11.2013.