07. Aug 2013
Ministarstvo kulture i informisanja objavilo je danas, na svom sajtu, nacrte zakona o elektronskim medijima i javnim servisima o kojima će biti sprovedena javna rasprava.
Nacrtom zakona o javnim medijskim servisima predviđeno je da u Srbiji postoje dva javna servisa – Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine, a umesto pretplate, uvodi se njihovo finansiranje iz budžeta Srbije.
Pored budžetskog finansiranja, javnim servisima dozvoljeno je, kao i do sada, da se finansiraju od reklama, drugih sopstvenih prihoda, poput koncerata i izložbi, kao i preko međunarodnih fondova.
Predstavnici Ministarstva kulture najavili su ranije da će budžetsko finansiranje javnih servisa trajati dve godine.
Kako je navedeno u nacrtu zakona, finansiranje će biti obezbeđeno na osnovu ugovora koji na godišnjem nivou zaključuju Vlada Srbije i medijski servis do 30. juna tekuće godine za narednu godinu.
Obezbeđenje sredstava iz budžeta ne sme uticati na nezavisnost medijskog servisa, piše u nacrtu zakona.
U slučaju trajne nesposobnosti plaćanja ili prezaduženosti javnog servisa, za njegove obaveze solidarno odgovara država Srbija.
Javni servis dužan je da vodi odvojeno računovodstvo za pružanje usluga javnog medijskog servisa i za komercijalne delatnosti, tako da se u poslovnim knjigama odvojeno iskazuju prihodi, rashodi i poslovni rezultati.
Novi zakon o elektronskim medijima trebalo bi da zameni dosadašnji Zakon o radiodifuziji, a nacrtom su između ostalog predviđene nadležnosti i ovlašćenja Republičke radiodifuzne agencije, kao i obaveze emitera.
Nacrtom zakona predviđeno je da elektronski mediji mogu biti javni servisi, komercijalne stanice i stanice nevladinog sektora.
(Beta)