09. Jun 2010
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je danas da ocekuje da Ustavni sud na sutrašnjoj sednici prihvati Predlog zaštitnika građana Saše Jankovića i stavi van snage sporne odredbe Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju koje se odnose na ostvarivanje slobode medija i prava na svojinu.
“NUNS je prošle godine zahtevao od Ustavnog suda da ovaj predlog zaštitnika građana za ocenu ustavnosti spornih odredaba dobije prioritet u odlučivanju pošto su izmene i dopune Zakona o javnom informisanju uzburkale najširu javnost i izazvale strah novinara I medija od drakonskog kažnjavanja, pa i zatvaranja”, ističe se u saopštenju.
“Činjenica da se te odredbe zbog restriktivnosti praktično ne primenjuju ne otklanja taj strah”, izjavio je potpredsednik NUNS-a Vukašin Obradović.
On je izrazio nadu da će Ustavni sud ceniti ispravno činjenicu da je zaštitnik građana svojim predlogom obuhvatio sve zamerke stručne javnosti, uključujuci i NUNS-ove, na Zakon o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju.
Obradović je dodao da Ustavni sud ima mogućnost se otkloni sve nedoumice koje su donele hitne zanonske izmene predložene bez rasprave i konsultovanja sa novinarskim i medijskim udruženjma I usvojene uprkos njihovom protivljenju.
“To što je Skupština Srbije, odgovarajući po utvrđenoj proceduri na Predlog zaštitnika potvrdila sporne odredbe ne bi smelo da dovede u pitanje odlučivanje suda”, dodao je Obradović koji posle nedavne ostavke predsednika tog udruzenja predsedava NUNS-om.
Vlada Srbije je 9. jula 2009. uputila Skupštini na usvajanje po hitnom postupku Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, a Skupština ga izglasala 31. avgusta. Izmenama I dopunama znatno je zaoštrena kaznena politika i uvedeno nekoliko privrednih prestupa koji mogu dovesti do zabrane i gašenja medija.
Posle ekspertize tima stručnjaka zaštitnik građana Saša Janković je krajem septembra Ustavnom sudu podneo Predlog za ocenu ustavnosti.
Izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju koji je zaštitnik građana uputio Ustavnom sudu osporena je odredba kojom je propisano da javno glasilo može osnovati samo domaće pravno lice, kao I odredbe kojima se kao privredni prestup tretira osnivanje javnog glasila pod istim ili slicnim imenom i izdavanje javnog glasila koje nije upisano u Registar.
Takođe, predlozena je ocena ustavnosti da se povreda obaveze poštovanja pretpostavke nevinosti I zaštite maloletnika tretira kao privredni prestup.
Zatražena je ocena ustavnosti odredbe o obavezi javnog tužioca da u slučaju zabrane izdavanja javnog glasila pod istim ili sličnim imenom, odnosno koje nije upisano u registar, bez odlaganja pokrene postupak za privredni prestup i zatraži privremenu obustavu delatnosti.
Trazi se i ocena odredbe o vođenju javnog registra i nadležnostima ministra zaduženog za informisanje, o kontroli poslovanja javnih glasila, kao i o kaznama za učinjene prekršaje i privredne prestupe koje mogu iznositi od milion do 20 miliona dinara.
Predviđena je i zabrana izdavanja glasila ukoliko nije upisano u Registar.
U obrazloženju predloga za ocenu ustavnosti navedeno je da su propisane kazne nesrazmerne, prekomerne i “u stanju da okončaju egzistenciju” javnog glasila kojem prete.
Takve odredbe u suprotnosti su sa praksom Evropskog suda za ljudska prava i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama prema kojoj se mora voditi računa da kazna ne sprečava izražavanje mišljenja putem javnog glasila, ili ugrozi njegov opstanak, navedeno je u predlogu za ocenu ustavnosti.