Mediji pogrešno interpretiraju događaje

Predsednik Srbije Bors Tadić izjavio je danas u Beogradu da mediji u interpretiranju političkih događaja vode borbu z

07. Jun 2010

Reading Time: 2 minutes

Predsednik Srbije Bors Tadić izjavio je danas u Beogradu da mediji u interpretiranju političkih događaja vode borbu za “tiraž i golo preživljavanje” i često pogrešno interpretiraju događaje.

Tadić je na skupu “Mediji, kompanije i društvena odgovornost” u hotelu Hajat kazao da mediji kreiraju političku stvarnost i da “veruje da bi reforma medijskog sektora doprinela stabilnosti političkog života”.

“Učestvujem u mnogim političkim događajima. Kada pročitate interpretaciju u medijima to je najčešće neistina. Vrlo retko istina, pa se postavlja pitanje kako stvarno izgleda naša istorija
kada ima toliko pogrešnih interpretacija”, kazao je i dodao da I “novinari imaju pravo na novinarske slobode” i svoju interpretaciju događaja.

On je kazao da u Srbiji ne postoji ništa što nije podložno “reinterpretaciji”.

“Kada biste skočili da spasete dečiji život, bilo bi – on to čini ili oni to čine za u potrazi lakom popularnošću. To je realnost u kojoj živimo, koju kreira i politika i mediji i istorija i naša kultura”, kazao je on.

Predsednik Srbije je ukazao da nisu svi “novinari isti, nisu svi bogati ljudi isti”.

On je kazao da mediji nisu slučajni učesnik u javnom životu i da imaju odgovornost, moć i utaicaj kao i privrednici.

Tadić je dodao da mediji nemaju samo kontrolnu ulogu u društvu, već su i kompanije koje se bore za tiraž i novac i da zbog toga često idu ka “tabloidizaciji”.

On je ocenio da bi država bila optužena za mešanje u rad medija kada bi, na primer, zatražila da bude manje “rialiti programa” na televizijama.

Generalni direktor Radio televizije Srbije Aleksandar Tijanić naveo je danas da “srpsku medijsku scenu uređuje Adams femili” i da postoje dokazi za takvu tvrdnju.

“Kao što mislim da nije dobro da država previše radi svoj posao, tako mislim da je još gore ako država u mnogim oblastima ne radi svoj posao”, kazao je on i dodao da ovaj vek pripada “tabloidim medijima”.

“Onaj državni organ koji smatra da nije obaveza svih televizijskih emitera koji koriste nacionalnu frekvenciju da poštuju kodeks za nacionalnu frekvenciju… ta država puca sebi u nogu, ta država menja statiku i sistem vrednosti građana”, kazao je Tadić.

On je rekao da je 80 odsto srpskog gledateljstva zamenilo život za televiziju.

Direktor i glavni urednik televizije B 92 Veran Matić ocenio je da je situacija u medijima “potencijalna bomba”.

On je ocenio da ako svi mediji budu vodili računa o svom profitu, niko neće voditi računa o pitanjima važnim za jedno društvo.

Na skupu koji su organizovali nedeljnik Vreme i Biznis info grup, uz podršku Unicefa, učestvovali su glavni i glavni i odgovorni urednnici listova Blic, Politika, Danas, Vreme, televizije Studio B, Pink i drugih medija.

Prisustvovali su i predstavnici kompanija Imlek, Merk Šarp i Dome I drugih.

Print Friendly, PDF & Email