03. May 2010
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) pozvalo je danas, povodom svetskog Dana slobode medija, ministra policije Tomislava Karamarka da kaže dokle se stiglo u istrazi pokušaja ubistva novinara Jutarnjeg lista Dušana Miljuša.
U saopštenju za javnost se ocenjuje da je stanje u medijima u Hrvatskoj gore nego 1990-tih godina budući da su tada “postojali slobodni mediji, a danas više ne”.
Podseća se da je Miljuš brutalno pretučen u Zagrebu pre tačno 700 dana, a da policija još nije otkrila ko stoji iza tog napada. Pored Miljuša, zbog ozbiljnih pretnji policijsku zaštitu ima još troje novinara i jedna redakcija, podsetio je u saopšteju za javnost Zbor istraživačkih novinara HND-a.
Oni navode da će policija najveći doprinos slobodi medija dati otkrivanjem napadača na novinare, a u saopštenju se dodaje da i da krivične prijave i tužbe koje je ministar policije podneo protiv troje novinara nisu doprinos slobodi medija.
Povodom svetskog Dana slobodne medija, upozoreno je i na “pogubnu spregu krupnog kapitala, politike i vlasnika medija”.
Zbog istraživačkih novinara je ocenio kao nedopustilo nedavno policijsko maltretiranje blogera Marka Rakara zbog navodne povezanosti s objavljivanjem liste hrvatskih veterana na interentu, kao I haotično stanje na Hrvatskoj radioteleviziji.
Sindikat hrvatskih novinara i HND upozorili su danas na konferenciji za novinare na sve lošiji položaj novinara, pozvavši članove i sve novinare i medijske radnike da od 11.55 do 12 časova, akcijom Pet minuta gromoglasne tišine, upozore čitaoce, gledaoce i slušaoce na svoj položaj.
Oni su pozvali novinare da se organizuju i odupru uništavanju profesije i srozavanju kvalitete medija.
Upozorili su i na neke od svakodnevnih pritisaka na novinare, kao što su zastrašivanje otkazima, držanje u pokornosti višegodišnjim radom na određeno vreme po mesec dana, rad na crno, rad bez plate I bez doprinosa, kao I rad u statusu toboznjih samostalnih preduzetnika prisiljenih da po ceo dan rade kod poslodavca.