17. Dec 2009
Do sad najopasnija godina za novinare bila je 2009, pokazao je danas objavljen izveštaj Komiteta za zaštitu novinara (Comitee to Protect Journalists, CPJ).
Prema izveštaju CPJ, nezavisne organizacije za zaštitu novinara, 2009. godine poginulo je 68 novinara, dok ih je 2008. stradalo 42.
“Ono što upada u oči je da je tri četvrtine novinara ubijeno zbog svog rada, a u 85 odsto slučajeva niko nije odgovarao. To ima poguban efekat na dobro novinarstvo”, rekao je u sredu zamenik direktora CPJ-a Robert Mahoni (Mahoney).
Do masakra na Filipinima krajem novembra, kada je ubijeno 57 ljudi, od čega 30 novinara, izgledalo je da će se 2009. završiti sa 38 pogibija, što je manje nego 2008.
Prethodna najopasnija godina bila je 2007, kada je ubijeno 67 novinara.
Mahoni je ocenio da najnoviji podaci pokazuju zabrinjavajući trend.
U Somaliji je stradalo devet, Pakistanu četiri, a u Rusiji troje novinara.
U Meksiku i Šri Lanki poginulo je po dvoje, a u Avganistanu, Kolumbiji, Salvadoru, Indoneziji, Keniji, Madagaskaru, Nepalu, Nigeriji, Okupiranim Palestinskim Teritorijama i Venecueli stradao je po jedan novinar.
Više od polovine poginulih radilo je u štampanim medijima, što, kako ocenjuje AP, ističe trajni značaj novina i blogova u praćenju važnih tema koje ne dospevaju uvek na televiziju.
“U Meksiku, na primer, novinari pisanih medija su ti koji se trude da razotkriju organizovani kriminal i trgovinu drogom. Činjenica je da se mnogi novinari iz štampe bave takvim pričama zbog čega se nalaze na meti ubica”, rekao je Mahoni.
On je dodao da ubistva novinara imaju poguban uticaj jer su mnogi mediji u Meksiku jednostavno prestali da izveštavaju o trgovini drogom i organizovanom kriminalu.
Većina poginulih novinara nisu bili strani dopisnici, već su radili za medije u svojim zemljama, pokazuje izveštaj CPJ.
Profesor novinarstva na Univerzitetu Kolumbija i član upravnog odbora CPJ-a Džošua Fridmen (Joshua Friedman) izjavio je da se novinari u svojim zemljama češće nađu u “unakrsnoj vatri” kada velike međunarodne medijske organizacije smanjuju aktivnosti u inostranstvu.
“Dopisnici iz inostranstva su sve češće frilenseri i novinari sa malo iskustva. Mnogo je teže ubiti svetski poznatog novinaraSi-en-en-a (CNN), nego nekog potpuno nepoznatog”, rekao je Fridmen.