Zakon o javnom informisanju u primeni

Republičko javno tužilaštvo, Ministarstvo kulture i Viši trgovinski sud u Beogadu demantovali su danas medijske nav

03. Nov 2009

Reading Time: 2 minutes

Republičko javno tužilaštvo, Ministarstvo kulture i Viši trgovinski sud u Beogadu demantovali su danas medijske navode o navodnom dogovoru da trgovinsko sudstvo ne primenjuje izmene i dopune Zakona o javnom informisanju.

U zajedničkom saopštenju Tužilaštva i Ministarstva “najoštrije je osuđeno” pisanje pojedinih medija u kojima se, kako je navedeno, netačno iznosi tvrdnja da je doneta odluka da se Zakon o javnom informisanju ne primenjuje u praksi.

“Iznošenje ovakvih neosnovanih tvrdnji u javnosti ozbiljno ugrožava vladavinu prava i dovodi sve subjekte na koje se ovaj zakon odnosi u zabludu”, navedeno je u saopštenju i naglašeno da je zakon usvojila Skupština Srbije i da niko ne može dovoditi u pitanje njegovu primenu.

Republičko tužilaštvo i republički tužilac zatražili su od okružnih i opštinskih tužilaštva informacije o predmetima koji su pokrenuti po Zakonu o javnom informisanju radi što efikasnije primene, “a ne da se vrši opstrukcija njegove primene”, navodi se u saopštenju.

Pošto je reč o novim odredbama neophodno je da se formira jedinstvena pravna praksa kako bi se ujednačila primena zakonskih odredbi pred sudovima, tačnije kako bi se za svaku povredu zakona iste težine odredile iste kazne, saopštili su Republičko javno tužilaštvo i Ministarstvo kulture.

Viši trgovinski sud u Beogradu u posebnom saopštenju naveo je da su “netačni navodi da je na sastanku predsednika trgovinskih sudova zauzet stav da trgovinsko sudstvo neće primenjivati novi Zakon o javnom informisanju”.

Taj sud je dematovao i informaciju o sastanku predsednika trgovinskih sudova navodeći da sastanka o primeni Zakona nije bilo, niti da se planira.

“Zakon o javnom informisanju je usvojeni zakon koji kao takav čini integralni deo pravnog poretka Srbije, a kako je izričitom zakonskom odredbom propisano ‘sudovi sude po zakonu’, to će trgovinski sudovi svojom radom obezbediti doslednu primenu važećeg Zakona o informisanju”, saopštio je Sud.

Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju usvojene su 31. avgusta uz oštre kritike i protivljenje stručne i široke javnosti. Tim izmenama znatno je pooštrena kaznena politika i uvedeni su privredni prestupi koji mogu dovesti do zabrane i gašenja medija.

Zaštitnik građana Saša Janković zatražio je ocenu ustavnosti većine novih odredaba, a Ustavni sud je otvorio proceduru po ubrzanompostupku.

Print Friendly, PDF & Email