24. Oct 2009
Predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Nadežda Gaće izjavila je danas da je jako loše što povodom izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju nije bilo javne rasprave i što je usvojen po hitnom postupku.
“Od kada su 31. avgusta usvojene izmene i dopune Zakona o informisanju postojao je ogroman strah da će mediji nestati i da će novinari prestati da se bave istraživačkim novinarstvom uz ogromnu autocenzuru u strahu od kazni, ali na sreću to se nije dogodilo”, rekla je Gaće u Bujanovcu, na okruglom stolu o izmenama i dopunama Zakona o informisanju.
Potpredsednik NUNS-a Miša Brkić je rekao da je za srpsko novinarstvo sramota deo štampe koji se naziva tabloidnom i da je Srbija uz Bugarsku jedina zemlja u regionu koja preživljava diktaturu crne štampe.
“Nažalost, izmene i dopune Zakona o informisanju samo su okrznule žutu štampu a mnogo više su ugrozile ozbiljne medije. Zabrinjavajuće je da ambicija da se disciplinuju mediji ponekad stiže i iz sfere podzemlja i kriminala jer su mediji zatrpani tužbama u ime kontroverznih biznismena ili ljudi koji su direktno povezani sa podzemljem”, kazao je Brkić.
Pomoćnica ministra za kulturu zadužena za medije Nataša Vučković- Lesandrić je rekla da nije reč o antievropskom Zakonu o informisanju jer izmene i dopune ovog zakona samo štite etički kodeks novinara Srbije.
“Agencija za privredne registre počela je registraciju dnevnih pisanih medija koja će trajati 30 dana, što je potpuno besplatno za medije, a što se tiče prenosa svojine došlo je do neadekvatnog tumačenja zakona jer da je moguće prodati firmu koja poseduje javno glasilo utvrđeno je i pravilnikom o registraciji javnih glasila”, kazala je Vučković-Lesandrić.
Pravni zastupnik odeljenja za medije pri Misiji OEBS-a u Beogradu Miroslav Janković rekao je da je ta organizacija od početka izrazila zabrinutost zbog načina na koji su izmene i dopune Zakona o informisanju usvojene, hitno i bez javne rasprave, kao i zbog visokih
novčanih kazni i gašenja medija kao mogućnost do koje može doći ako se medij ne registruje u registar javnih glasila.
“Pozitivno je to što se povećava odgovornost novinara kada je reč o kršenju pretpostavke nevinosti i zaštite prava maloletnika, a povećava se odgovornost i kompanija za distribuciju štampe”, kazao je Janković.