16. Oct 2009
Negativni događaji u Srbiji u poslednje vreme direktna su posledica govora mržnje koji je više od decenije prisutan, opravdavan i prenošen putem medija, ocenjeno je na skupu u Beogradu u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava.
Učestvujući u debati pod nazivom “Govor mržnje i kreiranje atmosfere nasilja”, zaštitnkik građana Saša Janković kazao je da se u Srbiji decenijama gajio i opravdavao govor mržnje, tako da treba isto toliko vremena da se suzbiju njegove posledice.
On je naveo da evropski standardi daju jasnu sliku šta je govor mržnje, kao i da pravni propisi u Srbiji sve više počinju da reflektuju te standarde.
“Govor mržnje ne mora da podstiče nasilje, ali je nasilje veoma čest rezultat govora mržnje, i ako čekamo da nastane nasilje, onda smo u velikom zaostatku”, rekao je Janković.
Potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Jelka Jovanović nije se složila s tim, navodeći da govor mržnje jeste nasilje jer govor mržnje jeste namerno povređivanje i nanošenje bola.
Ona je kazala da srpsko društvo nije spremno da prihvati one koji su drugačiji, što je, prema njenim rečima, i razlog za otkazivanje Povorke ponosa.
Jovanovićeva je ocenila da i mediji promovišu govor mržnje, ne samo nacionalni, što kao posledicu ima odbijanje različitosti.
Pomoćnica ministra kulture Nataša Vučković Lesendrić kazala je da je govor mržnje obuhvaćen različitim zakonima, kao što su zakoni o javnom informisanju i o radiodifuziji.
Onaje navela da u Zakonu o javnom informisanju postoji odredba kojom se zabranjuje distribucija informacija ako postoji govor mržnje, koji podstiče diskriminaciju i nasilje.
“Zakon je dao visoka ovlašćnja tužiocu da se čak može zabraniti distribucija takvih informacija”, rekla je Vučković Lesendrić i izrazila zabrinutost što još ne postoje razvijeni sistemi samoregulacije kada su u pitanju novinarska udruženja.
Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prva Biljana Kovačević Vučo kazala je da se govor mržnje nije mnogo promenio od 1990-ih godina i dodala je prisutan isti model, a da se samo neprijatelji menjaju.
Kovačević Vučo je navela da su stereotipi najčešće prisutni u govoru mržnje i dodala da to nisu kleveta ili kritika vlasti.
Ona je kazala da je govor mržnje pitanje krivičnog zakonodavstva idodala da u hrvatskom zakonodavstvu postoji zločin iz mržnje.