Besplatan upis u Registar javnih glasila

Pravilnik o načinu vođenja Registra javnih glasila danas je stupio na snagu i osnivači dnevnih listova u Srbiji obavez

14. Oct 2009

Reading Time: < 1 minute

Pravilnik o načinu vođenja Registra javnih glasila danas je stupio na snagu i osnivači dnevnih listova u Srbiji obavezni su da u narednih 30 dana podnesu prijavu za upis u Registar, a osnicači ostalih glasila u roku od 90 dana.

“Registar i upis u Registar vodi se u Agenciji za privredne registre i besplatan je za sva javna glasila”, kaazala je agenciji Beta pomoćnica ministra kulture zadužena za medije nataša Vučković Lesendrić.

Pravilnik je na osnovu Zakona o imenama i dopunama Zakona o javnom informisanju usvojenog 31. avgusta doneo ministar kulture Nebojša Bradić.

Osim obaveznog upisa u Registar, Zakonom je predviđena zabrana medija koji nisu upisani, kao i novčana kazna za izdavanje neupisanog glasila njegovom osnivaču i odgovornom licu.

Zaštitnik građana Saša Janković zatražio je, a Ustavi sud Srbije pokrenuo postupak za ocenu ustavnosti više odredaba Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju, uključujući obavezan upis u Registar i predviđene kazne.

Odredbe koje Ustavni sud Srbije oceni neustavnim neće biti primenjivane.

Za osnivača koji koji izdaje glasilo koje nije upisano u Registar predviđena je novčana kazna od milion do dvadeset miliona dinara, a uz kaznu tu predviđena je i zabrana izdavanja glasila.

Takođe, predviđena je i novčana kazna od 200.000 do dva miliona dinara za odgovorno lice i zabrana “određenih dužnosti”.

Prema Zakonu javna glasila su: novine, radio programi, televizijski programi, servisi novinskih agencija, internet i druga elektronska izdanja tih glasila, “kao i druga sredstva javnog informisanja koja pomoću reči, slike ili zvuka objavljuju ideje, informacije i mišljenja namenjene javnoj distribuciji i neodređenom broju korisnika”.

Registar se vodi kao centralna, javna, elektronska baza podataka.Prema nezvaničnim procema u Srbiji ima više od hiljadu glasila.Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju izazvale su žučne reakcije široke i stručne javnosti, a omudsman je praktično tražio ocenuustavnosti svih odredaba.

Print Friendly, PDF & Email