23. Sep 2009
Nemački medijski koncern VAC (Westdeutsće Allgemeine Zeitung WAZ) namerava da ukine još oko 200 radnih mesta, izveštavaju nemački mediji pozivajući se na podatke sindikata.
Prema tim navodima, reč je pre svega o radnim mestima u računovodstvenom i knjigovodstvenom sektoru, u kojima taj koncern želi znatno da smanji troškove.
Kriza je ozbiljno zahvatila skoro sve nemačke medije, a ankete pokazuju da se veliki deo novinara, pogotovu onih koji rade kao slobodni novinari, pribojava otpuštanja ili smanjenja primanja.
Nedavno je VAC ukinuo 300 radnih mesta, pošto je izvršena izmena u strukturi redakcija regionalnih novina.
VAC je treći najveći medijski koncern u Nemačkoj i jedan od najvećih u Evropi. Pored 500 različitih novina i časopisa u zemlji i inostrantsvu, vlasnik je ili suvlasnik firmi u oblasti radija, TV ili interneta.
Medijski koncern iz Esena ima poslove i u Austriji, Mađarskoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumuniji, Rusiji, Albaniji, Makedoniji i Srbiji, gde je suvlasnik dnevnika “Politika”.
VAC nije jedina nemačka medijska kuća koja je pogođena krizom. Najveći nemački i evropski medijski koncern Bertelsman (Bertelsmann) je u prvoj polovini ove godine imao gubitke od 333 miliona evra, a rukovodstvo je najavilo da samo u ovoj godini mora da se uštedi 900 miliona evra.
Veliki broj redakcija pokušava da reorganizuje svoj rad tako da se obezbede uštede i, u pojedinim slučajevima, preživljavanje medija.
Strah od gubitka posla i prihoda najizraženiji je kod slobodnih novinara – 75 odsto njih muče ove brige.
Nedavna anketa među više hiljada nemačkih novinara pokazala je da i 82 odsto novinara u agencijama strahuje od toga šta će doneti budućnost, 44 odsto novinara u dnevnim listovima i 35 odsto ljudi u redakcijama magazina.
Najbezbrižniji su za sada radio-novinari, od kojih samo 18 odsto strahuje od otpuštanja ili smanjenja primanja.
Jedan od ključnih razloga za krizu u medijima jeste smanjenje prihoda od reklama. Firme su izdatke za reklamu u prvih sedam meseci ove godine smanjile u proseku za 2,7 odsto.
Ali, smanjenje reklama u novinama iznosilo je čak 15 odsto, te je od januara do avgusta promet u toj oblasti iznosio samo još 2,1 milijardi evra. U stručnim časopisima pad reklama je iznosio skoro 10 odsto, a promet je opao na 166 miliona evra.
U Nemačkoj, prema poslednjim raspoloživim podacima, radi oko 50.000novinara, od toga je oko 75 odsto stalno zaposlenih.