15. Sep 2009
Nacionalnu TV kao javni servis koji živi od pretplate i ne emituje reklame, kakvu bi od 2010. trebalo da dobije Hrvatska, nema za sada ni jedna od zemalja regiona.
Radio-televizija Slovenije trenutno jeste javna ustanova, ali je u pripremi novi zakon o RTV, koji treba da je transformiše u akcionarsko društvo.
Kako tvrdi radna grupa koja priprema zakon, time se postižu dve stvari – izbegavaju se ograničenja u emitovanju reklama i televiziji otvara put da zarađuje i, drugo, sprečava se dalji uticaj političara i vlasti na sadržaj emisija i priloga.
Po novom zakonskom predlogu koji bi trebalo da bude upućen na javnu raspravu početkom oktobra RTV Slovenije treba da postane akcionarsko društvo sa višečlanom upravom, nadzornim savetom i programskim savetom.
Funkcionisala bi kao preduzeće, a novinari odnosno zaposleni više ne bi bili državni službenici, kao sada. Pretplata ne bi bila ukinuta, ali bi se zaposleni mogli bez ograničenja posvetiti zarađivanju novca svojom delatnošću.
Za BiH “hrvatski model” deluje nerealno jer postoje tri javna servisa (dva na niovu entiteta i jedan na državnom nivou) koji dele inače nisku pretplatu i teško bi mogli da opstanu bez prihoda od oglasa i reklama.
“Tri javna servisa – RTV BiH, Radio-televizija Republike Srpske (RT RS) i Federalna radio-televizija, ne bi mogli opstati i funkcionisati samo od sredstava prikupljenih od pretplate”, kazao je Deretić agenciji Beta.
Pretplata od šest konvertibilnih maraka (tri evra) deli se po kvoti 58 odsto entitetskim javnim servisima, a 42 odsto javnom servisu BiH, što, dodaje Deretić, nije dovoljno za funkcionisanje javnih servisa.
Javni servis ima i Makedonija. Direktor Saveta za radiodifuziju Zoran Stefanovski rekao je za Betu Makedonska televizija (MTV) ne sme da emituje komercijalne reklame u udarnim terminima, između 19.00 i 23.00, osim ako se emituje program od šireg društvenog značaja kao što su olimpijade, svestka prvenstva i slično.
Prema zakonu o radiodifuznoj delatnosti i Zakonu o radu javnog preduzeća Makedonska televizija, javni servis može kao i ostali komercijalni servisi u ostalim terminima emitovati reklame, ali ne više od 15 minuta tokom jednog sata.
Makedonska televizija finansira se od radiodifuzne takse koja iznosi dva evra, zbog čega je reklamiranje na ovoj TV ograničeno, a prioritet u reklamiranju u udarnim terminima dat je komercijalnim televizijama.
U Rumuniji jedini mediji koji spadaju u javni sektor jesu televizija i radio – TVR i SRR , bivše državne institucije, koje su već više godina pod kontrolom parlamenta.
Zakonom je određeno da TVR i SRR finansira država ali samo delimično – za ulaganja u obnovu i razvoj tehnike, dok plate i programski troškovi treba da se obezbede iz reklama i sopstvene proizvodnje emisija.
Za reklame postoji samo jedno ograničenje, a to je da se njima ne prekidaju dnevnici, filmovi ili drugi prenosi, već da se emituju između emisija.