21. Aug 2009
Naredbom Okružnog suda u Novom Sadu novo ročište za glavnu raspravu po tužbi novinara Dinka Gruhonjića protiv Gorana Davidovića zakazano je za 27. avgust 2009. godine sa početkom u 10 sati, saopštio je Opštinski sud u Novom Sadu.
Okružni sud juče je potvrdio da je odluku o ukidanju presude Davidoviću, vođi nacističkog Nacionalnog stroja, doneo posle njegove žalbe da deo sudske dokumentacije nije pisan ćiriličnim pismom, a i tužba je napisana na latinici.
Prema oceni Okružnog suda, Opštinski sud je u prvostepenoj postupuku, posle kojeg je doneo presudu da Davidović Gruhonjiću isplati 500.000 dinara na ime povrede časti, ugleda i prava, prekršio prava tuženog jer je “protivno odredbama zakona odbio zahtev stranke da u postupku slobodno upotrebljava svoj jezik i pismo”.
U saopštenju Opštinskog suda u Novom Sadu navodi se da je taj sud 30. juna 2009. primio rešenje Okružnog suda od 4. maja 2009. zajedno sa spisima predmeta ovog suda, kojim je Davidovićeva žalba usvojena i presuda ovog suda od 4. juna 2007. godine ukinuta, a predmet vraćen na ponovno suđenje.
“U ponovljenom postupku ovaj sud će preduzimanjem odgovarajućih radnji otkloniti utvrđenu bitnu povredu postupka, a sve u skladu sa uputstvom iz rešenja Okružnog suda”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je na sastanku predsednika suda s predsednicima odeljenja i zamenicima predsednika koji je održan 10. novembra 2008. godine “dat usmeni nalog i preporuka da se ćirilično pismo u postupku upotrebljava u skladu sa važećim zakonskim propisima, podzakonskim aktima i Ustavom Srbije”.
Gruhonjićev advokat Vladimir Beljanski ocenio je juče odluku Okružnog suda kao pravni “nonsens”, jer dovodi do zaključka da se srpski jezik ne može pisati latiničnim pismom.
Dodao je da odluka suda “dovodi i do besmisla, jer će ubuduće svaki sud moći da postupi na slična način, ako bi tome prethodio nečiji lični hir”.
“Najintrigantnije je što je drugostepeni sud čekao da donese odluku više od dve godine, a nakon toga odlučio da ponovi postupak samo zbog upotrebe latiničnog pisma, jer nijednu drugu nepravilnost u prvostepenom postupku nije našao”, rekao je Beljanski.
Prema njegovoim rečima, paradoks predstavlja i to što deca u prvom razredu osnovne škole uče ćirilično pismo, a u drugom razredu ovladavaju i latinicom, što dovoljno govori o mogućnostima upotrebe tog pisma u Srbiji.
Gruhonjić je Davidovića tužio zbog navoda u Davidovićevoj knjizi”Slučaj Nacionalni stroj”.