Zakon o informisanju neće biti menjan

Dogovor G17 plus, DS i LDP da se o Predlogu zakona o javnom informisanju glasa 31. avgusta “podrazumeva da se taj p

31. Jul 2009

Reading Time: 2 minutes

Dogovor G17 plus, DS i LDP da se o Predlogu zakona o javnom informisanju glasa 31. avgusta “podrazumeva da se taj predlog izglasa bez izmena”, rekla je danas predsednica Poslaničke grupe G17 plus u Skupštini Srbije Suzana Grubješić.

U izjavi dostavljenoj agenciji Beta ona je navela da bi istovremeno trebalo da bude završen set medijskih zakona koji bi bili usvojeni u toku redovnog jesenjeg zasedanja Skupštine.

“Svaka druga interpretacija dogovora je neistinita i zlonamerna. U danu za glasanje, 31.avgusta treba da dobijemo odgovor da li u nparlamentu postoji većina koja je spremna da konačno raskine sa sistemom devedesetih u kome je laž osnovna politička municija, a pojedini mediji oružje za političko ubistvo”, dodala je ona.

Svako dalje odlaganje izjašnjavanja o izmenama Zakona o informisanju nije u interesu javnosti, već onih koji profitiraju u atmosferi laži, kleveta i pretnji, navela je funkcionerka G17 plus.

“Takva atmosfera dovela je i do satanizacije, a potom i ubistva Zorana Đinđića, čije ubice jesu u zatvoru, ali čiji su inspiratori i nalogodavci i dalje na slobodi. Srbiji jeste potrebna stabilna vlada koja hrabro korača ka Evropi, ali ne i vlada koja se plaši da Srbiju uvede evropske vrednosti”, navela je Suzana Grubješić.

Prema njenim rečima, niko ne dovodi u pitanje slobodu medija, već pravo pojedinih medija, političara i tajkuna da nekažnjeno šire nemoral, uvrede i gnusne laži.

“Oni su samo odraz bolesne političke scene na kojoj se neki zaklinju u principijelnost, a neki neskriveno finansijski i na svaki drugi način pomažu trovače javnog mnjenja u Srbiji”, ocenila je Suzana Grubješić.

Demokratska stranka, Liberalno – demokratska partija i G17 Plus dogovorili su se juče da se glasanje u parlamentu odloži do 31. avgusta kako bi se postigao dogovor sa novinarskim i medijskim udruženjima i agencijama i evropskim institucijama o usvajanju seta zakona kojima bi se normalizovala medijska scena.

U istovetnom saopštenju koje je stiglo iz DS-a i LDP-a navodi se da je o usvajanju seta medijskih zakona potrebno postići dogovor sa udruženjima novinara, RRA, udruženjima profesionalnih emitera, Savetom Evrope, Evropskom unijom i Misijom OEBS.

Protiv Predloga zakona o javnom informisanju izjasnila su se sva medijska udruženja u Srbiji, kao i Medijska organizacija za jugoistočnu Evropu (SEEMO). Opozicione stranke, kao i Socijalistička partija Srbije, najavile su da će biti protiv Predloga u SkupštiniSrbije.

Print Friendly, PDF & Email