02. Jul 2009
Broj radio i televizijskih emitera u Srbiji nije u skladu sa ekonomskim mogućnostima države, a broj reklama koje bi mogle da popune budžet medija je sve manji, zaključak je monitoringa o primeni Zakona o radiodifuziji, koji je predstavljen danas u Beogradu.
Monitoring o primeni Zakona o radiodifuziji za period od aprila do juna ove godine sproveli su Centar za podršku demokratskim inicijativama i Fondacija “Konrad Adenauer”.
“Reklama ima veoma malo i uglavnom ih privlače mediji sa državnom frekvencijom, dok za lokalne emitere ne ostaje gotovo ništa”, rekao je profesor Fakulteta političkih nauka Miroljub Radojković dodajućida bez ekonomske sigurnosti mediji ne mogu biti nezavisni u izveštavanju.
On je ukazao i da se reklame sve češće emituju usred informativnih emisija i ocenio da Reoublička radiodifuzna agencija (RRA) na tu protivzakonitu pojavu verovatne ne reaguje kako ne bi stala na put medijima koji se “bore za život”.
Radojković je ocenio da sredstva od 60 miliona dinara, koliko je država izdvojila za pomoć medijima u vreme svetske ekonomske krize, ne obećava spas.
“Pomoć sve više liči na ispunjenje poslednje želje osuđenicima na propast. Jer, tiraži novina i dalje padaju, primerci poskupljuju, a u radiodifuziji u toku je boj do poslednje reklame”, kazao je on.
Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski ukazao je na sve oskudniji programski sadržaj na radio stanicama.
“Očigledno je da je to posledica ekonomske krize. Oskudnost programskog sadržaja naročito je očigledna kod malih lokalnih radio stanica”, kazao je Veljanovski.
Programski direktor organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić podsetio je da je Skupština Srbije krajem maja usvojila izmene Zakona o radiodifuziji u delu koji se odnosi na predlaganje i odabir članova RRA u trenutku dok je izbor članova tog tela u toku.
“Izmenom odredaba u toku postupka za izbor kandidata za članove RRA nesumnjivo su povređena prava predlagača iz redova nevladinihorganizacija i medijskih udruženja”, naveo je Nenadić.