31. May 2009
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) podržalo je danas zahteve zaposlenih u novosadskoj televiziji Panonija, koji su juče održali štrajk upozorenja jer im poslodavac duguje pet zaostalih plata, od decembra prošle godine do aprila 2009.
NDNV smatra da novinari u ovim izuzetno teškim vremenima za ovu profesiju moraju da pokažu međusobnu solidarnost i da zajednički vrše konstantni pritisak na vlasnike i državne organe, kako bi zaštitili svoja ugrožena prava.
“Upozoravamo da su događanja na TV Panoniji samo jedna od indikacija potpuno deregulisane medijske scene u Srbiji i Vojvodini i da ovaj štrajk može biti uvod u čitav niz protesta kako zaposlenih novinara, tako i samih medija”, navodi se u saopštenju.
Prema oceni NDNV-a, aktuelna ekonomska kriza samo je produbila težak položaj medija u Srbiji, koji pre svega na “svojoj grbači” osećaju sami novinari.
“Odavno je već novinarska profesija ugrožena i devastirana, a vlasnici medija se uglavnom sa velikom dozom potcenjivanja, pa čak i prezira odnose prema teškoj i odgovornoj novinarskoj profesiji”, saopstio je NDNV.
Ta novinarska organizacija je ocenila da novinari, nažalost, nisu odgovorili na pravi način nastaloj situaciji i sami su, zbog svoje neorganizovanosti, doprineli njenoj eskalaciji, zbog čega je potrebno hitno sindikalno organizovanje novinara i zaposlenih u medijima, pri čemu oni moraju da imaju podršku državnih organa.
“Glavni krivac za medijsku krizu je sama država, koja nije učinila ništa da stvori atmosferu u kojoj mediji mogu da se profesionalno razvijaju i poštuju prava svojih zaposlenih. Bez obzira na donete medijske zakone, u sferi medija još uvek vlada potpuni haos”, navodi se u saopštenju.
Ugroženi su i mediji, ocenio je NDNV, koji mahom zavise od novopečenih tajkuna, koji opet zavise od političkih moćnika, čime je stvorena koloplet u kojoj mediji postaju sredstva u rukama moćnika, a onima koji to nisu ostaje da na potpuno deregulisanom tržištu pokušaju da opstanu.
NDNV smatra da aktuelna situacija može rezultirati skorim gašenjem velikog broja medija, uglavnom lokalnih i regionalnih, ali i štrajkovima obespravljenih novinara, zbog cega je postavila pitanje da li je državi cilj da opustoši medijsku scenu Vojvodine i Srbije.
“Potpuna centralizacija zemlje odrazila se i na medijsku scenu, a na udaru krize su u najvećoj meri oni mediji čija se centrala ne nalazi u Beogradu. Čini se da je država, ako je uopšte zainteresovana za opstanak medija, zainteresovana samo za centralne medije, koji možda predstavljaju najmanji problem, odnosno korektiv za imaoce vlasti”,naveo je NDNV.