Danas Svetski dan slobode štampe

Mediji širom sveta danas obeležavaju Svetski dan slobode štampe, koji je prilika za podsećanje na novinare stradale n

03. May 2009

Reading Time: < 1 minute

Mediji širom sveta danas obeležavaju Svetski dan slobode štampe, koji je prilika za podsećanje na novinare stradale na zadatku i važnu ulogu slobodnih i nepristrasnih medija u društvu.

Srbija Svetski dan slobode štampe dočekuje kao zemlja u kojoj su mediji “delimično slobodni”, pošto se našla na 83. mestu na listi od 195 zemalja obuhvaćene studijom američke organizacije Fridom haus (Freedom house) o slobodi medija.

Fridom haus je ocenila da se sloboda medija na globalnom nivou pogoršala u 2008, sedmu godinu uzastopno, a da je najveći pad zabeležen u regionu Centralne i Istočne Evrope, kao i u zemljama bivšeg ŠSR.

Novinarska udruženja i međunarodne organizacije izrazili su zabrinutost što novinari širom sveta dočekuju dan svoje profesije suočeni sa teškom ekonomskom krizom koja ih može ostaviti bez posla.

Osim toga, bilans stradanja novinara u svetu i dalje je veliki – od početka godine ubijeno je 22 novinara, a u 2008. je ubijeno 70, dok je 673 uhapšeno, a 125 zadržano u zatvoru.

U Srbiji su novinarska udruženja i Ministartvo kulture ponovo apelovali na nadležne da reše ubistva novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Granski sindikat medija “Nezavisnost” pozvali su medije da danas u pet do 12 časova isključe ton i zamrače ekran i da “minutom gromoglasne tišine” pokažu da će se i u teškim mesecima koji dolaze boriti za profesiju.

Udruženje novinara Srbije i Sindikat novinara Srbije najavili su da će Svetski dan slobode medija obeležiti “Pet minuta gromoglasne tišine” i okupljanjem ispred spomenika čitaocu novina u beogradskom Pionirskom parku.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je Svetski dan slobode štampe 1993. godine u cilju podsećanja na pravo na slobodu izražavanja, ali i na hrabre novinare koji su tokom izveštavanja poginuli, ubijeni ili su završili u zatvoru.

Sloboda štampe smatra se kamenom temeljcem ljudskih prava i garancija drugih sloboda.

Print Friendly, PDF & Email