Dobar zakon o dostupnosti informacija

Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja je veoma dobar i ima napretka u njegovoj implementaciji, ocenila je

30. Nov 2006

Reading Time: 2 minutes

Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja je veoma dobar i ima napretka u njegovoj implementaciji, ocenila je odlazeći šef Odeljenja za medije Misije OEBS-a Viržini Žuan. Ona je u intervjuu agenciji Beta rekla da primena tog zakona predstavlja izazov jer je pristup dokumentima koja su u posedu državnih organa i javnih službi nešto potpuno novo u Srbiji. Da ima napretka u njegovoj primeni pokazuje i činjenica da Kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića uspešno rešava oko dve trećine pristiglih žalbi. “Zakon ima veliku podršku i u civilnom društvu. Imate jaku mrežu nevladinih organizacija koje su potpuno posvećene tome da osiguraju primenu tog zakona. Međutim, neophodno je usvojiti i Zakon o poverljivim dokumentima kao i Zakon o zaštiti ličnih podataka. Ovi zakoni treba da se usvoje u skoroj budućnosti kako bi se Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog znacaja u potpunosti mogao primeniti”, rekla je ona.
OEBS je organizovanjem stručnih seminara i okruglih stolova širom Srbije pomogao edukaciju kadrova radi bolje primene Zakona o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja. Komentarišući saradnju sa Republičkom radiodifuznom agencijom (RRA), Žuan je rekala da je ona u početku bila uspešna i da je OEBS pomagao u sačinjavanju nacrta Strategije razvoja radiodifuzije i obezbedio savete tokom pripreme konkursa za dodelu dozvola za emitovanje programa.
Neslaganja su počela nakon raspisivanja konkursa, mi smo imali neke primedbe koje smo i tada iznosili javno, navela je Žuan i podsetila da su zabrinutost oko podele dozvola tada izrazila i profesionalna udruženja novinara, emitera kao i druge međunarodne organizacije. U julu 2006, prema njenim rečima, OEBS-a se protivio načinu na koji su donete izmene i dopune Zakona o radiodifuziji smatrajući da je trebalo odvojiti vreme za javnu raspravu sa svim zainteresovanim stranama i međunarodnim institucijama ali da je umesto toga, rasprava izostala a izmene i dopune su se našli na glasanju po hitnom postupku.

Print Friendly, PDF & Email