22. Aug 2006
Predstavnici koalicija i političkih stranaka ponudili su biračima u Crnoj Gori promene koje će im, kako su naveli, doneti bolji život, veća prava i slobode, a neki od njih su obećali i mnogo bolju vlast od aktualne.
U prvoj debati na programu Televizije Crne Gore, uoči septembarskih izbora, političke platforme izneli su predstavnici koalicije “Srpska lista”, koalicije Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) i predizbornog saveza Liberalne partije i Bošnjačke partije. U debati su učestvovali i predstavnici koalicije Socijalističke narodne partije (SNP), Narodne stranke (NS) i Demokratske srpske stranke (DSS), Pokreta za promene (PZP) i Demokratske unije Albanaca.
Budimir Aleksić je, u ime “Srpske liste”, rekao da ta koalicija želi da difiniše prava srpskog naroda u Crnoj Gori. “Ne postoji nijedan narod u Evropi čija se prava brutalno gaze kao što je to sa pravima srpskog naroda u Crnoj Gori”, ocenio je Aleksić. On je precizirao da cilj njegove koalicije nije manjinski status Srba u Crnoj Gori, nego da se novim crnogorskim Ustavom Crne Gore srpski narod ozvaniči kao “pravni činilac i konstitutivni narod”.
Glavno predizborno polazište koalicije DPS-a i SDP-a je zaokruživanje državnog projekta, kao i “postepeno poboljšanje” standarda građana, rekla je predstavnik te koalicije Gordana Đurović. Gordana Đurović je navela da će, ako ta koalicija osvoji vlast, učiniti “maksimum napora” za posetepeno povećanje plata, penzija i socijalnih primanja.
Koalicija Liberalne partije i Bošnjačke stranke smatra da je ostvarena nezavisnost Crne Gore, ali da još nije izgrađena država. “Ovo još nije država”, rekao je predstavnik te koalicije Zoran Ljumović, ocenivši da je Crna Gora pred “izborom različitih ciljeva i rešenja, i u politici i u ekonomiji”. Prema njegovim rečima, zadatak buduće crnogorske vlasti je da ekonomiju u državi “izvuče iz stanja bede”. “Napredak mora biti vidljiv svakog dana, za svakog građanina”, rekao je Ljumović.
Predstavnik koalicije SNP-a, NS-a i DSS-a Srđa Božović rekao je da je to antirežimska koalicija koja zato želi “uspostavljanje nove, kompetenetne vlasti”, kakva nije aktualna vlast u Crnoj Gori. Ta koalicija cće, kako je rekao, insistirati na “depolitizaciji državne administracije”, kao i na uspostavljanju “sistema specijalnih veza sa Srbijom”. Božović je rekao da će Crna Gora, ako ta koalicija dođe na vlast, imati “najbolje i najbliskije odnose sa Srbijom”.
Predstavnik PZP-a Goran Batrićević je kao “sramotu” aktualne vlasti u Crnoj Gori označio pravila za predstavljanje političkih stranaka na programu Televizije Crne Gore kao javnog servisa, jer, kako je objasnio, ne obezbjeđuje ravnopravan tretman. “Najveća sramota je što je vlast političkim partijama uskratila novac za predizbornu kampanju”, rekao je Batričević. Batrićević je ocenio da je “smena vlasti u Crnoj Gori neophodna i vrlo izvesna”.
Predstavnica Demokratske unije Albanaca Hatidža Đoni je rekla da je očuvanje identiteta Albanaca u Crnoj Gori glavna politička platforma njene partije, i dodala da u Crnoj Gori dalje treba raditi na iznalaženju demokratskih rešenja za status manjinskih naroda.
Aleksić i Božović su, u replikama tokom debate, bili najoštriji u kiritici aktualne vlasti u Crnoj Gori, iznevši tvrdnje o “aparthejdu” u odnosu na srpski narod u Crnoj Gori, “pljačkaškoj privatizaciji”, nerasvetljenim ubistvima i kriminalu.
Ljumović je citirao ocene evropskih političara i stručnjaka o tome da je važan zadatak nezavisne Crne Gore borba protiv korupcije, a Batrićević je poručio da će, ako vlast na parlamentarnim izborima ponovo dobije koalicija DPS-a i SDP-a “dosadašnji sunovrat pod tom vlašću biti pretvoren u letargiju”.
Parlamentarni izbori u Crnoj Gori zakazani su za 10. septembar.