19. Jul 2006
Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o radiodifuziji, uprkos zahtevima Misije OEBS-a i novinarskih udruženja za povlačenje tog predloga iz hitne procedure i upućivanje na javnu raspravu. Izmene i dopune usvojene su na predlog većine članova skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje. Predlog nije potpisao predsednik tog tela Aleksandar Lazarević (G17 Plus).
Izmenama i dopunama utvrđeno je da je emiter, kome je trajno ili privremeno oduzeta dozvola za rad, dužan da obustavi program odmah po dostavljanju odluke Saveta Republičke radiodifuzne agencije (RRA), koja će, u suprotnom, biti prinudno izvršena. Ukoliko emiter bez dozvole ne obustavi emitovanje programa, odluku Saveta izvršiće lice zaposleno u RRA pečaćenjem prostorija u kojima je smeštena telekomunikaciona oprema. Lice ovlašćeno za prinudno izvršenje odluke Saveta ima pravo da zatraži pomoć policije, ako je to potrebno, predviđeno je izmenama i dopunama zakona. Utvrđena je i dužnost imalaca dozvole za emitovanje programa da za svaku promenu vlasničke strukture pribave prethodnu saglasnost RRA, a rok za početak emitovanja programa TV stanice u osnivanju produžen je sa 60 na 90 dana od dobijanja dozvole. Dopunom zakona utvrđena je dužnost emitera da poštuju zabranu reklamiranja političkih organizacija van predizborne kampanje, uz obavezu da tokom kampanje svim kandidatima i strankama obezbede jednaku zastupljenost. Ukoliko je protiv člana Saveta RRA pokrenut krivični postupak za delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje te funkcije, Savet RRA dvotrećinskom većinom od ukupnog broja članova može doneti odluku da privremeno suspenduje tog člana do okončanja krivicncog postupka, precizirano je dopunom zakona. Utvrđeno je i da RRA izdaje dozvole za kablovsko i satelitsko emitovanje programa bez javnog konkursa, na zahtev operatera. Za one koji bez dozvole emituju program za kablovski ili satelitski prenos predviđene su kazne, kao i za one koji ne nabave saglasnost RRA za ulaganje stranog kapitala u kapital imaoca dozvole za emitovanje programa.
Utvrđeno je i da se mesečna pretplata za javni radiodifuzni servis obavlja posredstvom javnog preduzeća za proizvodnju i distribuiranje električne energije. Radio-stanice plaćaće pet odsto naknade za emitovanje u odnosu na televiziju, umesto 20 odsto. Preciznije su razgraničene i nadležnosti RRA i Republičke agencije za telekomunikacije.
Uoči glasanja, nezavisni poslanik Blagica Kostić reklamirala je povredu Poslovnika o radu, jer nije pozvana na sednicu Odbora za kulturu i informisanje, održanu ranije danas. Ona je navela da na sednicu nisu pozvani ni poslanici Srpske radikalne stranke, te da obaveštenje o sednici odbora nije bilo postavljeno ni na oglasnoj tabli. Kostić je pozvala poslanike da ne podrže predložene izmene i dopune zakona, ukazujući da su ih kritikovali i Misija OEBS-a i stručna javnost.
Zakon o radiodifuziji usvojen je 2002. i više puta je menjan.