U Srebenici počeo komemorativni skup

U Srebrenici je počeo komemorativni skup pod nazivom “Da se ne zaboravi”, povodom obeležavanja 11. godi

11. Jul 2006

Reading Time: 2 minutes

U Srebrenici je počeo komemorativni skup pod nazivom “Da se ne zaboravi”, povodom obeležavanja 11. godišnjica masakra srebreničkih Bošnjaka. U julu 1995. godine je, nakon ulaska vojnih snaga bosanskih Srba u Srebrenicu, tada zaštićenu zonu UN, ubijeno više od 7.000 hiljada Bošnjaka, a deportovano preko 30.000 žena i dece.
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Švarc-Šiling saopštio je danas da je “čak i nakon proteklog vremena nemoguće u potpunosti shvatiti užas onoga što se u Srebrenici dogodilo pre 11 godina”. “Svaki put kada pomislim na Srebrenicu, moram da se upitam šta smo još mi mogli i trebali uraditi, šta sam ja mogao i trebao uraditi, da bi sprečili pokolj u gradu koji je, na kraju, bio proglašen sigurnosnom zonom UN”, rekao je Švarc-Šiling. On je naveo da je tačno pola veka nakon završetka Drugog svetskog rata dozvoljeno da se “pred našim očima dogodi genocid”. Istakao je da ćhe žrtve genocida biti izneverene ako se ne osigura da ostaci svakog od njih budu sahranjeni sa dostojanstvom i ako počinioči ratnih zločina ne budu izvedeni pred lice pravde.
U Potočare je danas doputovala delegacija Tužilaštva iz Haga, koju predvodi glavna tužiteljka Karla del Ponte, kao i Fon van den Bizen (Phon van den Biesen), holandski advokat koji zastupa BiH u tužbi protiv Srbije i Crne Gore za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Prošle godine, na desetogodišnjicu pada Srebrenice, Del Ponteova je odbila da prisustvuje komemoraciji u znak protesta što nisu uhapšeni optuženi za ratne zločine Ratko Mladić i Radovan Karadžić.
Prema procenama Organizacionog odbora, u Potočare je danas došlo više od 30.000 ljudi iz BiH i inostranstva. Skup u Srebrenici danas obezbeđuju sve policijske i obaveštajne agencije u BiH u saradnji sa evropskom policijom u BiH (EUPM).
Savet ministara BiH doneo je odluku da se 11. jul proglasi Danom žalosti u BiH. Danas su zastave na institučijama BiH spuštene na pola koplja. U Memorijalnom centru Potočari danas će biti sahranjeni posmrtni ostaci još 505 identifikovanih Bošnjaka ubijenih u Srebrenici.
Dolazak u Srebreniču najavio je i predsedavajući Predsedništva BiH Sulejman Tihić. Predsednik Republike Srpske (RS) Dragan Čavić potvrdio je da neće prisustvovati komemoraciji, jer “neće da se druži sa Naserom Orićem”. Predsedavajući Organizacionog odbora komemoracije Abdulrahman Malkić rekao je novinarima da Orić danas neće dočhi u Potočare.

Print Friendly, PDF & Email