06. Jul 2006
U pojedinim štampanim medijima, prošlog meseca, mnoge teme su postavljene pogrešno i već sada predstavljaju “falsifikat istorije”, izjavila je danas izvestilac Saveta za štampu Medija centra Gordana Suša. Suša je, na konferenciji za novinare, istakla da u izveštaju Saveta za jun, najviše etičkih prekršaja ima dnevni list “Kurir” koji nije poštovao pravila kao što su dužna pažnja, princip dve strane a u najvećem broju moralno pravilo da se ne smeju zloupotrebljavati osećanja ljudi. Prema njenim rečima, na drugom mestu, po broju prekršaja, nalazi se dnevni list “Preš” kod kojih se najveći broj prekršaja odnosi na senzacionalizam, neosnovane optužbe i klevete. Na trećem mestu, sa više prekršaja nego ikada do sada je “Blic” koji nije poštovao etičko pravilo da je okrivljeni, do izricanja sudske presude, nevin. To pravilo, prema rečima Gordane Suše nije poštovala ni “Politika”. Kršenja etičkih normi nisu uočena u “Večernjim novostima” i “Danasu” a visok stepen poštovanja normi zapažen je kod lista “Glas javnosti”.
U analizi nedeljnika, kako je istakla Suša, u junu nisu zabeleženi prekršaji u “Vremenu” i NIN-u, a po jedan tekst ili neadekvatan naslov je uočen u nedeljnicima “Standard” i “Evropa”. “Nedeljni telegraf” je sedam puta prekšio etička pravila, plasirajući informacije koje nisu proveravane iz najmanje dva izvora, vređanja ljudskog dostojanstva i senzacionalizma, dodala je Suša. Ona je ponovila da bi novinari, urednici, izdavači, medijske kuće trebalo da teže objektivnosti, političkoj korektnosti, poštovanjju moralnih načela, da objektivno informišu i budu otvoreni za različite stavove kao i da teže najvišim mogućim standardima.
Savet za štampu Medija centra počeo je da radi pre 13 meseci. Posle jednomesečne pauze nastavio je rad uz pomoć Misije OEBS-a u Srbiji. Prema rečima člana Saveta Harija Štajnera, suština i cilj njihovog rada jeste praćenje i analiza poštovanja etičkih kodeksa u pisanim medijima.