Kongres kritikovao Njujork tajms

Američki Kongres je na predlog republikanaca usvojio rezoluciju kojom se osuđuju medijske kuće koje su otkrile tajni

30. Jun 2006

Reading Time: 2 minutes

Američki Kongres je na predlog republikanaca usvojio rezoluciju kojom se osuđuju medijske kuće koje su otkrile tajni vladin program da se uđe u trag finansiranju terorističkih aktivnosti, ocenivši da se tako “ugrožavaju životi Amerikanaca”. Rezolucija, usvojena zahvaljujući glasanju uglavnom po partijskoj liniji, ne pominje ni jedan medij pojedinačno, ali je usmerena protiv “Njujork tajmsa” i drugih kuća koje su izveštavale o tajnom programu CIA i Ministarstva finansija čiji je cilj da razotkrije teroriste preko njihovih bankovnih računa. Većina demokrata se usprotivila tom dokumentu, nezadovoljna jer se u njemu tvrdi da projekat, poznat kao “Program praćenja finansiranja terorista”, ima “čvrst pravni osnov” i da su članovi Kongresa o njemu bili adekvatno obavešteni. Iako su tekstove o tom programu objavili i “Los Anđeles tajms” i “Vol strit džornal”, republikanci su najčešće pominjali “Njujork tajms”. “Priča nedavno objavljena na naslovnoj strani ‘Njujork tajmsa’ izvukla je tepih pod nogama ovog programa”, rekao je predsednik Komiteta za finansijske službe, republikanac Majkl Oksli. “Teroristi su sad dobro obavešteni o detaljima metoda koje koristimo i pronaći će načine da novac premeštaju izvan formalnog finansijskog sistema”, ocenio je Oksli. Predstavnici administracije i Komisije za istragu o terorističkim napadima 11. septembra 2001. otišli su u “Njujork tajms” i zatražili da u interesu nacionalne bezbednosti ne objavljuje detalje ovog programa, rekao je republikanski kongresmen Piter King, predsednik Komiteta za bezbednost otadžbine. “Uprkos tome, oni su ih objavili”, dodao je.
“Njujork tajms” je branio svoju odluku, navodeći da je objavljivanje priče o programu bilo u interesu američke javnosti. Glavni urednik Bil Keler je po usvajanju rezolucije izjavio da list ozbiljno shvata rizike izveštavanja o obaveštajnim aktivnostima. “U mnogim slučajevima nismo objavljivali informacije zato što su od njih zavisili životi. Međutim, administracija nas jednostavno nije ubedila u to da pisanje o našim naporima da pratimo međunarodno bankarstvo predstavlja takvu opasnost”, rekao je Keler. On je dodao da je i sama administracija u više navrata javno govorila o svojim uspesima u oblasti finansijske špijunaže.
U rezoluciji se “osuđuje nedozvoljeno objavljivanje poverljivih informacija” i izražava očekivanje da će “svi mediji sarađivati u zaštiti života Amerikanaca i sposobnosti vlade da identifikuje, onemogući i zarobi teroriste tako što neće otkrivati tajne obaveštajne programe”.

Print Friendly, PDF & Email